Sposoby na oszczędzanie w Warszawie. Jak żyć na poziomie i nie zbankrutować?

W obliczu rosnących kosztów życia, mieszkańcy często borykają się z wyzwaniami finansowymi. Wynajem mieszkania może pochłonąć nawet ponad trzy czwarte dochodów pozostawiając niewiele miejsca na inne wydatki. Dlatego też znalezienie sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy staje się nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne.
Jadłodzielnia na Ursynowie

Autor: Greta Sulik

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów na oszczędzanie, warto zastanowić się nad wyzwaniami, jakie stawia życie w Warszawie. Na początek mieszkanie. Średnia cena najmu w marcu 2024, według danych otodom.pl, wynosiła 4889 złotych. Co i tak nie jest najwyższym wynikiem, bo pod koniec 2023 roku trzeba było zapłacić miesięcznie ponad 5100 złotych. Dla porównania, decydując się na kupno niewielkiej kawalerki zapłacimy już ponad 20 tysięcy złotych za metr. 

Oprócz wysokich kosztów najmu i cen nieruchomości, mieszkańcy często muszą liczyć się z innymi wydatkami, takimi jak transport, jedzenie czy rozrywka, które również mogą być drogie. W tym kontekście szukanie sposobów na zmniejszenie wydatków staje się kluczowym elementem budowania stabilnej sytuacji finansowej.

Oszczędzanie na jedzeniu, czyli foodsharing

Sporym wydatkiem w domowym budżecie jest jedzenie. Coraz więcej mieszkańców Warszawy korzysta z aplikacji foodsharingowych np. Too Good To Go lub Foodsi, które umożliwiają otrzymanie przecenionych posiłków z restauracji i sklepów spożywczych. Na koniec dnia poszczególne miejsca oferują obniżki o około 50 proc. Dzięki nim można zaoszczędzić znaczną część budżetu przeznaczonego na jedzenie, jednocześnie ograniczając marnotrawstwo żywności. 

Dodatkowo w całej Warszawie funkcjonują jadłodzielnie, czyli miejsca, gdzie można oddać i wziąć żywność, która mogłaby się zmarnować w domach. To dobra opcja dla tych, którzy chcą jednocześnie wspierać ideę społecznościową.

Mapa warszawskich jadłodzielni:

"Darmowe" sklepy i second-handy

W Warszawie istnieją miejsca, zwane "darmowymi" sklepami, w których można wymieniać się rzeczami. Jedno z nich Obieg Rzeczy - znajduje się przy ulicy Białostockiej 5 na Pradze Północ. To, co charakteryzuje to miejsce, to dostępność cenowa. Za przysłowiowe kilka złotych można kupić jakąś rzecz lub wymienić (oddać od siebie i zabrać coś innego). Oddając kilogram rzeczy płaci się 2 zł, które wymienne jest na bony na tyle sztuk, ile kilogramów się oddało. Część rzeczy trafia do organizacji pomocowych zgodnie z ich zapotrzebowaniem.

Wierzymy w to, że wszystko zasługuje na kolejną szansę w społeczności. Przyzwyczailiśmy się wyrażać siebie poprzez posiadanie, a chodzi o to, aby wyrażać się poprzez to, jakim jesteś człowiekiem i co robisz. Pokazujemy, że aby te inicjatywy istniały, wymaga to wspólnego zaangażowania – tłumaczy nam Magdalena Piotrowska, współzałożycielka Obiegu Rzeczy.

Witryna Obiegu Rzeczy.
Tak wygląda sklep "Obieg rzeczy" / autor: Greta Sulik

Miejsce czynne jest przez pięć dni w tygodniu – od wtorku do soboty w godzinach 13:00-19:00 i funkcjonuje w ramach Fundacji Splot Społeczny. Obieg Rzeczy posiada również przestrzeń Obieg Twórczy, w której można skorzystać z maszyn do szycia lub naprawić zniszczone rzeczy. Poza tym znajdziemy tu kuchnię społeczną, w której można wspólnie ugotować obiad. Sklep prowadzi również lekcje językowe oraz oferuje pomoc psychologa.

Ponadto sklepy z używaną odzieżą są alternatywą dla drogich sieciówek odzieżowych. Korzystając z nich można nie tylko znaleźć modne ubrania w atrakcyjnych cenach, ale również zadbać o środowisko poprzez recykling i ponowne wykorzystanie ubrań. 

Najwięcej takich miejsc znajduje się wzdłuż ulicy Płockiej (na Woli) oraz Targowej (na Pradze Północ).

Ubrania w secound-handzie.
Wnętrze sklepu "Obieg rzeczy" / autor: Greta Sulik

Lokalne usługi zamiast globalnych sieciówek

Zamiast wydawać fortunę w dużych sieciówkach, warto rozważyć korzystanie z usług lokalnych przedsiębiorców. Dobrym przykładem są lokalni rzemieślnicy - np. jubiler - który często oferuje produkty równie wysokiej jakości (lub wyższej) w bardzo przystępnej cenie. 

Podobnie wygląda to w przypadku kawiarni. Zamiast globalnych sieci można skorzystać z małych, niezależnych kawiarni, które często oferują nie tylko pyszną kawę, ale także przyjazną atmosferę, domowe wypieki i konkurencyjne ceny. Coraz częściej możemy też otrzymać rabat w zamian za przyniesienie własnych naczyń, pojemników czy kubków termicznych.

Darmowe atrakcje kulturalne

Warszawa oferuje szeroki wachlarz atrakcji kulturalnych, z których można korzystać zupełnie za darmo. Przykładem są dni, w których wiele muzeów otwiera swoje drzwi bez opłat. Na przykład, w poniedziałki bezpłatny wstęp oferują

  • Muzeum Powstania Warszawskiego, 
  • Muzeum Geologiczne, 
  • Stacja Muzeum 
  • Żydowski Instytut Historyczny. 

Wtorek to idealna okazja, aby zwiedzić bez wydawania pieniędzy: 

  • Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, 
  • Muzeum Karykatury w Warszawie, 
  • Muzeum Narodowe w Warszawie, 
  • Dom Spotkań z Historią, 
  • Narodowe Muzeum Techniki 
  • Muzeum Ziemi w Warszawie. 

W środy nie trzeba kupować biletów do: 

  • Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, 
  • Zamku Królewskiego w Warszawie, 
  • Muzeum Fryderyka Chopina 
  • Muzeum Katyńskiego. 

Natomiast w czwartki na bezpłatne zwiedzanie zapraszają: 

  • Muzeum Warszawy i jego oddziały (Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Muzeum Farmacji, Muzeum Drukarstwa), 
  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, 
  • Fotoplastikon Warszawski 
  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W piątki bezpłatny wstęp obowiązuje w: 

  • Muzeum Historii Polski, 
  • Łazienkach Królewskich 
  • Centrum Pieniądza. 
  • Muzeum Legii Warszawa. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.